Domyślna treść artykułu.

 

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Pierwszy wyjazd zagraniczny na wspin

29 marca 2019

Pierwsza wspinaczka zagranicą - na co warto zwrócić uwagę  

 

W momencie, gdy zdecydujesz, że czas poznać kolejne rejony, odkryć wspinaczkowo Europę, otworzy się przed Tobą morze możliwości. Francja - zagłębie wspinania, Włochy - również ogrom pięknych rejonów, Hiszpania - gdzie nie spojrzysz skały, czy malownicze wyspy: np. Sardynia, Korsyka, Majorka, Kalymnos, lub nieco bliżej Niemcy, Słowacja, Chorwacja i wiele innych równie pięknych miejsc, bogatych w rejony zupełnie inne od tych, które znasz. Prawdopodobnie będziesz chciał je odwiedzać tak często, jak to będzie możliwe :) 

Wspinaczka skałkowa - dla kogo?

Nie jesteś pewien czy wspinaczka skałkowa jest sportem dla Ciebie? Masz wątpliwości? Przeczytaj ⬆️

Gdzie pojechać na wspin?

Jaki sprzęt kupić na start?

Nie jesteś pewien jaki rodzaj kursu wspinaczkowego wybrać? Zapoznaj się ze wskazówkami ⬆️

Zastanawiasz się jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do wspinaczki w skałach? Zobacz check listę ⬆️

Zaczynasz właśnie przygodę ze wspinaniem, i chcesz poznać miejsca, w które warto pojechać? ⬆️ 

Jaki kurs skałkowy wybrać?

O czym zatem warto pamiętać i na co zwrócić uwagę decydując się na wyjazd?

 

Rejony wspinaczkowe na zachodzie są zwykle dość spore i proponują duży wachlarz trudności od dróg bardzo łatwych po ultra trudne. Zarówno początkujący jak i zaawansowany wspinacz znajdzie coś dla siebie. Warto jednak wcześniej zajrzeć do przewodnika, lub topo internetowego i zweryfikować, czy wybrane miejsce na pewno oferuje odpowiednią ilość dróg w naszym zasięgu. Może się bowiem zdarzyć, że trafisz do rejonu, w którym nie podziałasz, a przecież szkoda byłoby zmarnować dzień wspinaczkowy z takiego powodu :)

 

Kolejna bardzo ważna rzecz to szpej.

Potrzebny Ci będzie solidny komplet ekspresów (15 szt.) oraz lina 60-70m. Oczywiście nie wszystkie drogi mają powyżej 30m i więcej, ale generalnie skały są zdecydowanie wyższe niż w Polsce, dlatego lina 70m da Ci komfort wspinania. Uwaga - zawiązuj zawsze węzeł na końcówce liny, by w sytuacji, gdy droga będzie znacznie dłuższa niż zakładałeś, nie doszło do upadku.

 

Rzeczą, która może Cię zaskoczyć, są nierzadko wiszące w stanowiskach karabinki, zamiast koluch zjazdowych, które znasz z Polski. Ułatwiają, a właściwie eliminują element przewiązywania. Przyspiesza to zdecydowanie zjazd z drogi, jednak w przypadku wieszania tzw. wędki ten rodzaj stanowiska wymaga szczególnej ostrożności i zachowania zasad bezpieczeństwa.

 

I ostatnia sprawa. Wywiad.

Oprócz sprawdzenia trudności dróg w przewodniku i zaopatrzenia w odpowiedni sprzęt warto także zasięgnąć języka o rejonie, w który chcemy jechać. Może się bowiem okazać, że wybraliśmy sobie nieuczęszczany, kruchy, z wątpliwym obiciem, a pięknie wyglądający na zdjęciach. Wiedza innych wspinaczy, którzy podróżują już jakiś czas po zachodnich rejonach będzie w tej kwestii bezcenna. 

 

Jeśli jednak nie znasz żadnych wspinaczy, którzy mogą Ci doradzić fajne miejsca, nie chcesz angażować się w poszukiwanie odpowiednich rejonów, ani też nie masz ochoty inwestować w sprzęt, który przecież wystarcza Ci na wspinaczkę w Polsce możesz wybrać opcję wyjazdu zorganizowanego, czyli tzw. obóz wspinaczkowy.  Co to dla Ciebie oznacza?

 

👉 opiekę instruktora-rezydenta, który zna lokalne rejony wspinaczkowe jak własną kieszeń i jest skarbnicą wiedzy w tym temacie 

👉 dostępny na miejscu sprzęt wspinaczkowy

👉 nic nie zaprząta Twojej głowy, jest tylko wspin i wspin

 

Jeśli chcesz przeczytać więcej informacji na temat zorganizowanego wyjazdu wspinaczkowego na Costa Blanca, zajrzyj do zakładki OBOZY.

SZKOŁA WSPINANIA Krzysztof Korabik

SOCIAL MEDIA

Instagram

Facebook

Polityka prywatności

+ 48 883 038 998

wspin@hformat.pl

Kup prezent

KONTAKT: 

Zarażamy pasją wszystkich, którzy lubią nowe wyzwania, przestrzeń, obcowanie z przyrodą. Nasze motto to WSPINAJ SIĘ BEZPIECZNIE! Utrwalaj dobre nawyki!

34-115 Ryczów

ul. Nadwiślańska 78

ARTYKUŁY

--> Wspinaczka - dla kogo ?

--> Jaki rodzaj kursu wybrać ?

--> Jeden dzień kursu - opis

--> Kurs podstawowy - FAQ

--> Jaki sprzęt na początek ?